Kolejne polskie odkrycia w pięknej willi Leukaktiosa

Pozostałości willi Leukaktiosa znajdują się pośród ruin starożytnego Ptolemais w Libii. Zdobiące ją mozaiki odsłonili w 2002 r. polscy archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz dokonali w willi kolejnych, choć nie tak spektakularnych, odkryć.

Jak donosi serwis Nauka w Polsce badacze odkryli kolejne pomieszczenia willi i ustalili historię jej wykorzystania po czasach świetności, której kres wyznaczało katastrofalne trzęsienie ziemi w 365 roku.

We wschodniej części willi Polacy odkryli m.in. cysternę, która zaopatrywała mieszkańców domu w wodę. W północnej części budynku znaleźli zaś dwa pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym. Zachowały się fragmenty malowideł, które odpadły od ceglanych ścian oraz cokół pod posąg.

Polacy ustalili też, że po trzęsieniu w 365 r. w willi zamieszkali rzemieślnicy. Dziełem jednego z nich jest 5 okrągłych zbiorników wbudowanych w posadzkę wschodniego dziedzińca. W drugiej połowie IV wieku wykorzystywane one były w procesie produkcji wina, a później korzystał z nich wytwórca lampek oliwnych. Kolejne odkrycie to murek z czasów arabskich.

Wyniki ostatnich badań uzupełnia wiele drobnych zabytków: fragmenty ceramiki, naczyń szklanych, monety i inne.

Więcej o ostatnich odkryciach i zdjęcia w Nauce w Polsce. Polecam tez wpis „O mozaikach z Ptolemais„. Znajdziecie w nim m.in. linki do zdjęć mozaik i willi.

PS. Wszystkim którzy kojarzą Maćka z blogu „Stwarzanie a mit ewolucji” polecam ten komentarz.