Projekt Archeologiczny Nakum uruchomił swoją stronę internetową

Jednym z największych osiągnięć polskiej archeologii w 2006 r. (i de facto w całej pierwszej dekadzie XXI w.) było odkrycie w gwatemalskim mieście Majów Nakum nietkniętego królewskiego grobowca. Dokonał tego zespół badaczy, którym kierują dr Jarosław Źrałka i mgr Wiesław Koszkul z Instytutu Archeologii UJ.

Jedną z najbardziej imponujących piramid w Nakum jest tzw. Budowla E. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Teraz członkowie Projektu Archeologicznego Nakum uruchomili stronę internetową, na której prezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Nakum leży w departamencie Peten w północnej Gwatemali ok. 25 km w linii prostej od słynnego Tikal. Miasto tworzą liczne platformy, place i piramidy.

Polacy zaczęli badania w 2006 r. i już w pierwszych tygodniach odkryli w tzw. Budowli 15 nietknięty królewski grobowiec – pierwszy taki pochówek w Nakum i jeden z nielicznych nieobrabowanych grobowców królewskich w całym regionie. We wnętrzu leżały silnie zniszczone szczątki ludzkie i bogate wyposażenie: kilkaset paciorków z jadeitu i muszli, unikalny jadeitowy pektorału spoczywającego na piersi zmarłego oraz naczynia z ceramiki. Zdaniem badaczy grobowiec pochodzi z VII albo przełomu VII i VIII wieku n.e.

Pektorał i paciorki w chwili odkrycia. Widoczny na zabytku napis hieroglificzny wymienia nieznanego dotąd władcę sąsiedniego ośrodka Yaxha imieniem Ixim Chan (czyt. iszim czan, „bóg kukurydzy-wąż”). Zdaniem polskich badaczy pektorał jest o kilka stuleci starszy od grobowca, w którym go znaleziono. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Polscy archeolodzy badali też sąsiednią Budowlę 14, w której znaleźli komorę, częściowo zachowany stiukowy fryz ukazujący nogi postaci kroczącej w stronę ogromnych łap należących prawdopodobnie do jakiegoś bóstwa oraz nie mający analogii wymodelowany w kamieniu i pokryty stiukiem kanał na wodę.

Fragment wymodelowanego w stiuku fryzu pod komorą w Budowli 14. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Ciekawe znaleziska przyniosły też badania Budowli 99. Na dnie głębokiego wykopu sondażowego Polacy natrafili na dwa depozyty ofiarne, zawierające ceramiczny cylinder, dziewięć glinianych głów bóstw świata podziemnego, jadeitowe paciorki w kształcie głów małp oraz kolec płaszczki używany podczas rytualnego samookaleczania. Zabytki te datowane są na czas między II w. p.n.e a połową III w. n.e.

Głęboki wykop sondażowy w Budowli 99. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Jak podkreślają badacze, odkrycia w Nakum wnoszą ważny wkład do poznania bardzo istotnych momentów w historii cywilizacji Majów, jak okres protoklasyczny (ok. 0 – 250 r. n.e.) czyli czas kiedy tworzyły się jej zręby oraz schyłkowy okres klasyczny (800 – 950 r. n.e.) czyli moment kiedy na większości stanowisk obserwuje się powolny upadek kultury, podczas gdy Nakum przeżywa rozkwit.

Dużo więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronach projektu. Koniecznie obejrzyjcie galerię świetnych zdjęć ukazujących miasto, prace badawcze oraz obóz archeologów. Gorąco polecam również teksty i zdjęcia w zakładkach Odkrycia oraz Stanowisko. Na stronie startowej spotkacie zaś tańczącego boga kukurydzy – jedno z głównych bóstw Majów. Ten rewelacyjny wizerunek pochodzi z talerza, który Polacy odkryli we wspomnianym wyżej grobowcu w Budowli 15 (oczywiście w oryginale miał dużo bledsze kolory). Znalezisko to jest o tyle ważne, iż istnieją jeszcze tylko trzy podobne zabytki pochodzące z terenów zajmowanych przez kulturę Majów, które odkryto w wyniku badań archeologicznych. Z działu download (na dole strony) możecie pobrać m.in. film oraz tapety.

Na podstawie materiałów opublikowanych na stronach Projektu Archeologicznego Nakum. Zdjęcia dzięki uprzejmości dr. Jarosława Źrałki.