Kasztelański gródek znad Warty

W XIII w. na Ostrowie Radzimskim (gm. Murowana Goślina) niedaleko Poznania stał w strategicznym miejscu na wyspie w dolinie Warty kasztelański gródek, który chronił pobliski bród.

Ostrów Radzimski teraz. Niegdyś była tu siedziba kasztelana. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: ARCHIhaber

Od kilku lat archeolodzy z Pracowni Archeologicznej Ostrów Radziński, podlegającej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, próbują z pomocą miejscowej społeczności zdobyć jak najwięcej informacji o tej niewielkiej fortecy.

– Gródek składał się z centralnego kopca otoczonego wałem ziemnym zachowanym do dziś w postaci kilku pagórków i fosy. Na nasypie w kształcie ściętego stożka mierzącym kilka metrów wysokości znajdowała się najpewniej kilkukondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna, w której rezydował kasztelan – prezentuje w serwisie Nauka w Polsce dotychczasowe ustalenia badaczy archeolog Andrzej Kowalczyk.

W obrębie wałów mogło się też mieścić kilka innych domostw należących do osób trudniących się istotnymi dla lokalnego wielmoży rzemiosłami – być może kowala lub rycerza.

Wśród licznych zabytków są elementy wyposażenia domu – okucia z żelaza i brązu, szpile z brązu, monety – denary krzyżowe, kabłączki skroniowe, haczyki, przekłuwacze rogowe i liczne groty strzał. Najwięcej jest jednak, jak to zazwyczaj bywa, ceramiki (21 tys. fragmentów) i kości (około 8 tys. fragmentów będących głównie pozostałościami po posiłkach).

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce. Jeszcze więcej zdjęć i informacji znajdziecie na stronach biblioteki w Murowanej Goślinie (położenie Ostrowa Radzimskiego, rumowisko po rezydencji i trochę zabytków, kolejne zabytki (m.in. monety, żelazna misa, gwoździe, okucia, noże), wyspa i archeologiczne wykopy)