Polacy odkrywają sekrety chorwackiego wybrzeża

Antyczne amfory, sarkofagi, skupisko żelaznych dział oraz wiele innych zabytków odkryli polscy archeolodzy w rejonie Wysp Zadarskich w środkowej Chorwacji.

Badania prowadzili naukowcy z Zakładu Archeologii Podwodnej Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, kierowani przez dr. Andrzeja Pydyna, przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Zadarze.

Najciekawszych odkryć archeolodzy dokonali przy wyspie Jużni Greber. Zidentyfikowali tutaj dwa skupiska żelaznych dział pokrytych wapienną konkrecją. Jedno składało się z czterech, a drugie z dwóch armat. Na badanym obszarze były też 4 duże kotwice żelazne, fragmenty drewna oraz ceramiczne misy, talerze i dzbany. Zabytki najpewniej pochodzą z dużej jednostki handlowej z XVI lub pierwszej połowy XVII wieku.

Niespodzianka dla polskich archeologów kryła się też w zatoce Pocukmarak przy wyspie Silba. Były to dobrze zachowane sarkofagi prawdopodobnie z IV lub V wieku n.e. Polacy natknęli się też na ładunek rzymskich dachówek w zatoce Pržine przy wyspie Molat. Zdaniem odkrywców stanowiły one niegdyś ładunek zatopionej jednostki.

Dużo więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.