Mur króla Salomona?

Fragment starożytnych murów miejskich, które mogły powstać za panowania znanego z Biblii króla Salomona, odkryli w Jerozolimie izraelscy archeolodzy.

Dr Eilat Mazar i odkryte przez jej zespół fortyfikacje z X w. p.n.e. Hebrew University photo by Sasson Tiram

Odkryty odcinek muru sprzed blisko 3 tysięcy lat ma 70 m długości i 6 m wysokości. Znajduje się on w rejonie miasta zwanym Ophel, między Miastem Dawida a południowym murem Wzgórza Świątynnego.

Archeolodzy odsłonili m.in. bramę, która wiodła do królewskiej dzielnicy miasta, leżący obok budynek oraz wieżę obronną.

Według kierującej badaniami dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie potęga fortyfikacji wskazuje na duży poziom umiejętności inżynieryjnych. W jej ocenie jest to najpewniej mur zbudowany przez króla Salomona. Wskazuje na to znaleziona podczas wykopalisk ceramika oraz porównania z innymi fortyfikacjami z czasów Pierwszej Świątyni, które znajdowano w Megiddo, Be’er Szewa i Aszdod.

Według Biblii Salomon zbudował Świątynię, pałac królewski i mury wokół Jerozolimy. Fortyfikacje są pierwszą odkrytą budowlą, która może być efektem tych inwestycji.

Na poziomie podłogi naukowcy odkryli duże naczynia o wysokości 1,15 m. Zdaniem badaczy pomieszczenia w których je znaleziono były magazynami. To największe naczynia odkryte dotąd w Jerozolimie. Na jednym z nich była inskrypcja wskazująca, że naczynie należało do wysokiego urzędnika.

Archeolodzy znaleźli również figurki kultowe, odciski pieczęci na rączkach naczyń z napisem „dla króla” oraz odciski pieczęci z hebrajskimi imionami.

Na podstawie informacji prasowej opublikowanej w EurekAlert!.