Piękny czarnobiały dinozaur

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa paleontologiczna rewolucja. Niecałe dwa tygodnie temu pisałem o ustaleniu barw piór dinozaura Sinosauropteryx. To był przełom, gdyż dotąd jedynie można było zgadywać, jaki kolor miały dinozaury. Teraz naukowcy przedstawili bardzo wierną rekonstrukcję barw kolejnego opierzonego dinozaura.

Zespół badaczy z Chin i USA, których artykuł o upierzeniu Anchiornis huxleyi ukazał się w ubiegłym tygodniu w „Science” osiągnął jeszcze lepsze wyniki niż ich koledzy, którzy zajmowali się Sinosauropteryx.

Badacze Anchiornis huxleyi mieli więcej skamieniałych piór z całego ciała zwierzaka, dzięki czemu ich rekonstrukcja jest dużo wierniejsza. W przypadku Sinosauropteryx naukowcy zdołali jedynie ustalić barwę grzbietu i ogona.

Metoda ustalania barwy była taka sama. Naukowcy analizowali skamieniałe melanosomy, czyli organelle zawierające pigment zwany melaniną. Zespół zajmujący się piórami Anchiornis huxleyi był jednak dokładniejszy i zdołał uzyskać więcej informacji. Kolory naukowcy ustalali porównując budowę melanosomów z piór dinozaurów z melanosomami współczesnych ptaków.

Efekt, który możecie zobaczyć w rekonstrukcji 3D na stronach National Geographic, robi wielkie wrażenie. Wygląda na to, że świat dinozaurów był pełen pięknych zwierząt.

Anchiornis huxleyi jest znany nauce dopiero od niedawna. Gdy zespół badający jego pióra zaczynał swoja pracę w 2008 r., gad nie miał jeszcze nawet nazwy gatunkowej. Teraz zaś należy do niezwykle małej grupy dinozaurów, które możemy przedstawić w prawdziwych barwach.