Polacy odkryli na Saharze kolejne naskalne ryty

Wizerunki naskalne sprzed tysięcy lat – w tym wyjątkowe dla tego obszaru wizerunki kobiet – odkryli w grudniu 2009 r. w oazie Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Michała Kobusiewicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN .

Ryty znajdują się w wadi (czyt. ładi), czyli niewielkim wyschniętym korycie rzeki tworzącej dolinę o stromych ścianach z miękkich skał piaskowcowych.

Odkryte przez Polaków wizerunki kobiet nie są znane ani w Dolinie Nilu, ani wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego na Pustyni Wschodniej. – Nawet schematyczne przedstawienia noszą znamiona steatopygii, czyli nadmiernego gromadzenia tłuszczu na pośladkach – powiedział PAP prof. Kobusiewicz. To typowa cecha grup łowiecko-zbierackich gromadzących w ciele zapasy tłuszczu na mniej urodzajny sezon.

Innym nietypowym i zaskakującym typem rytów są przedstawienia ludzi prowadzących na postronku żyrafy, a także wizerunki słoni. Zwierzęta te nie żyły na tych terenach, dlatego naukowcy uważają, że są to swego rodzaju relacje o dalekich wyprawach łowców na południe.

Więcej w Nauce w Polsce.

W ostatnich latach polscy naukowcy odkryli w oazie Dachla wiele rytów naskalnych, które w ocenie prof. Kobusiewicza mają około 8-5 tys. lat. Archeolodzy znaleźli też liczne pozostałości osad dawnych mieszkańców oazy. Polecam zdjęcia niektórych rytów odkrytych w poprzednich latach.