Jaskiniowy grób koczownika

Pierwszy jaskiniowy pochówek wojownika turskiego – z końca X bądź pierwszej połowy XI wieku – odkryła polsko-rumuńska ekipa badawcza na terenie Europy Południowo-Wschodniej.

– To pierwsze, archeologicznie zadokumentowane odkrycie takiego grobu w Dobrudży oraz pierwszy jaskiniowy pochówek koczownika znany w tej części Europy – wyjaśnia Bartłomiej Sz. Szmoniewski z Krakowskiego Oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który współkieruje badaniami.

Polscy i rumuńscy archeolodzy odkryli pochówek w jaskini Baba na terenie parku krajobrazowego Cheile Dobrogei (Klucze Dobrudży) w Rumunii.

Szkielet należał do około 40-letniego, dobrze zbudowanego mężczyzny o lewostronnie zdeformowanej czaszce. W grobie odkryto m.in. metalową szablę, 2 sprzączki z brązu, strzemię żelazne, pobocznice, elementy pasa, krzesiwo, nóż i kościane części kołczanu.

W niższych warstwach tej samej jaskini archeolodzy natrafili też na nieznane wcześniej na tym terenie ślady obecności dwóch neolitycznych kultur: Cucuteni C i Cernavoda.

Naukowcy badali też dwie inne jaskinie: La Izvor i X. W pierwszej odkryli m.in. fragment szkieletu konia z V-VI w. n.e. oraz ceramikę będącą prawdopodobnie pozostałością po Protobułgarach. W drugiej natrafili zaś na intencjonalnie odciętą górną część ludzkiej czaszki złożoną na fragmentach amfor bizantyńskich z IV-VI w.

Dużo więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.