Kolejne pochówki z Sakkary

Ponad 40 grobów z okresu ptolemejskiego (IV-I wiek p.n.e.) odkryli polscy archeolodzy w Sakkarze. Pracami kierował prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.

Podczas tegorocznej kampanii badacze skupili się na terenie między okręgiem piramidy Dżesera a zachodnim odcinkiem tzw. suchej fosy. Ta ostatnia to wykuty w skale rów o głębokości 20 m i szerokości ok. 40 m, który otacza święty okręg najstarszej egipskiej piramidy.

Wśród odsłoniętych pochówków jest kilka grobów rodzinnych, gdzie wraz z dorosłymi pochowano dzieci. W jednym z nich archeolodzy znaleźli fragmenty pięknie malowanego kartonażu. Ewenementem była również para przylegających do siebie sarkofagów wykonanych z trzciny papirusowej.

Od początku badań w Sakkarze Polacy odsłonili już 600 grobów z okresu ptolemejskiego. Z analiz obecnych w ekipie antropologów wiadomo, że pochowani na cmentarzysku Egipcjanie cierpieli na bolesne schorzenia, umierali najczęściej między 20. a 40. rokiem życia i do końca życia byli aktywni zawodowo.

W dolnej warstwie badanego terenu archeolodzy odkryli kolejne wykute w skale grobowce dostojników królewskich ze schyłkowej fazy okresu Starego Państwa (ok. 2300 – 2200 lat p.n.e.). Grobowce te mają duże i głębokie szyby grobowe. Na ich dnie najczęściej mieści się tylko niewielka wnęka zawierająca szkielet zmarłego.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.