Babilońskie zabytki odkryte nad Nilem

Fragment odcisku babilońskiej pieczęci na wypalonej glinie odkryli austriaccy archeolodzy na stanowisku Tell El-Daba w północnym Egipcie. Zdaniem Zahi Hawassa, szefa egpiskiej Najwyższej Rady Starożytności, pokryty pismem klinowym zabytek pochodzi z czasów babilońskiego króla Hammurabiego, którego panowanie datuje się zazwyczaj na 1792-1750 p.n.e.

To już drugi odcisk babilońskiej pieczęci odnaleziony przez Austriaków. Pierwszy, podobny do teraz odkrytego, znaleźli w pałacu Chiana (Chajrana), jednego z władców Hyksosów, który panował mniej więcej w II połowie XVII w. p.n.e. i w początkach XVI w. p.n.e.

Tell El-Daba, które badają Austriacy to prawdopodobna stolica Hyksosów. Lud ten wtargnął do Egiptu w XVII w. p.n.e. z Azji i opanował znaczną część kraju.

Według szefa austriackiej ekipy – Manfreda Bietaka – odkryte przez jego zespół odciski pieczęci są najstarszymi takimi babilońskimi zabytkami w Egipcie. Kolejne pochodzą z Tell el-Amarna i są młodsze o co najmniej 150 lat. Zdaniem austriackiego badacza odkrycie świadczy o tym, że Hyksosi utrzymywali stosunki handlowe z Babilonem

Na podstawie informacji Egypt State Information Service. Zdjęcie pieczęci jest na blogu Hawassa.