Niezwykłe malowidła Majów

Niecodzienne malunki przedstawiające codzienne życie zwykłych Majów odkryli archeolodzy w Calakmul w Meksyku. Malowidła są niezwykłe ponieważ wszystkie znane dotąd malarskie dzieła Majów przedstawiały jedynie religijne uroczystości, wojenne triumfy oraz władców, kapłanów i innych przedstawicieli elit.

Uzupełnione inskrypcjami malowidła zwykłych ludzi powstały zdaniem naukowców około 620-700 r. n.e. Calakmul było wówczas jednym z najważniejszych miast Majów, którzy przeżywali wtedy swój najlepszy okres.

Na malowidła naukowcy natknęli się na jednej z piramid, która przez wieki stała zapomniana w dżungli. Niezwykła jest nie tylko tematyka malunków, ale też to, że pokrywają zewnętrzne ściany budowli. Odkrywane dotąd malowidła znajdowały się wewnątrz budynków.

Kolorowe obrazki z „malowanej piramidy”, jak odkrywcy nazwali budowlę, ukazują nam stroje i biżuterię noszoną przez przedstawicieli różnych klas. Ich bohaterowie zajmują się głównie przygotowaniem i transportem różnych produktów spożywczych, np. soli, tytoniu oraz dań z kukurydzy (np. tamales i kaszy).

Te cudownie zachowane do naszych czasów malowidła to dla naukowców niezwykła skarbnica wiedzy o życiu zwykłych ludzi. Znakomita większość zabytków pozwala bowiem poznać jedynie życie elit.

Na podstawie National Geographic, gdzie znajdziecie zdjęcie. Odkryte malunki archeolodzy z Meksyku i USA opisali w najnowszym PNAS.