Szkuta z Czerska będzie wydobyta

Odkryty w Czersku statek rzeczny z XV w. będzie wydobyty i poddany konserwacji.

szkuta1

XV-wieczna szkuta spod Czerskiego zamku. Zdjęcie dzięki uprzejmości Rafała Łapińskiego z fundacji Ja Wisła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Szkutę odkopał latem tego roku zespół archeologów, którym kierował Waldemar Ossowski z Muzeum Morskiego w Gdańsku. Około 30-metrowa jednostka leżała w stawie niedaleko zamku w Czersku. Po przeprowadzeniu dokładnych oględzin naukowcy zasypali ją ponownie, by spokojnie zadecydować o losie szkuty i zdobyć środki potrzebne do jej konserwacji.

Jak poinformowała właśnie „Gazeta Wyborcza” w stołecznym dodatku, znalezisko przejdzie na własność Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, które przeprowadzi jego konserwację. Jej sfinansowanie zapowiedział wicemarszałek Mazowsza Ludwik Rakowski.

Konserwacja będzie polegała na moczeniu szkuty przez co najmniej pięć lat w basenach wypełnionych poliglikolem. Operacja ta może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Pawilon, w którym będzie prowadzona, powstanie w Rybnie koło Sochaczewa, gdzie są magazyny PMA. Szkuta trafi tam w przyszłym roku.

Po konserwacji zabytkowa jednostka najpewniej wróci do Czerska, gdzie planuje się stworzenie oddziału PMA.