W Rzymie odkopali starożytne audytorium

Podczas wykopalisk związanych z budową linii metra w stolicy Włoch archeolodzy odsłonili pozostałości audytorium zbudowanego w II w. n.e.

Zdaniem odkrywców bardzo możliwe, że jest to słynne „Athenaeum” (nazwa pochodzi oczywiście od greckich Aten), które ufundował cesarza Hadrian. Miała to być szkoła promująca sztuki wyzwolone i kulturę.

Rzymskie „Athenaeum” uchodziło za kulturalne centrum swoich czasów. Organizowano w nim debaty i wykłady, na których spotykali się uczeni, politycy, retorzy i poeci. Zdaniem ekspertów mieściło do 200 osób.

Hadrian zbudował je, by odnowić wywodzącą się z Grecji tradycję publicznych debat, recytacji i konkursów poetyckich.

Nadzorujący badania archeolog Roberto Egidi uważa hipotezę, że jest to „Athenaeum” za bardzo prawdopodobną. Wskazuje na to specyficzna struktura budynku i wzmianki o nim w antycznych tekstach.

Archeolodzy odkryli dwie tarasowate klatki schodowe, których używano do siedzenia, korytarz i marmurowe podłogi. Zdaniem włoskich archeologów górne piętra budowli zwaliły się prawdopodobnie podczas trzęsienia ziemi.

Odkrycia dokonano na Piazza Venezia, kilka metrów od pozostałości rzymskiego Forum.

Piazza Venezia widziane z monumentalnego pomnika króla Wiktora Emanuela. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor Janmad

Na podstawie AP.

Na pierwsze pozostałości audytorium archeolodzy natrafili już wiosną ubiegłego roku. Odsłonili pięć stopni schodów długości 10 metrów, które ze względu na niezwykłe rozmiary nazwali „imperialnymi”. Obok nich znaleźli pozostałości kolumn z cegieł, które mogły upaść w wyniku trzęsienia ziemi, a także fragmenty konstrukcji z granitu i trawertynu. Odkrycie było kompletnym zaskoczeniem dla archeologów, gdyż nie mieli pojęcia, że w miejscu znalezienia schodów była duża budowla. (czytaj: Tajemnicze schody w centrum Rzymu)

O wcześniejszych odkryciach na Piazza Venezia możecie przeczytać w tekście Rzymskie metro wkracza do centrum.

Obecnie na Piazza Venezia nie straszy już wielka dziura, która przez wiele miesięcy była w miejscu trawy widocznej na powyższym zdjęciu. Wiosną tego roku „zniszczenia” dokonane przez archeologów zakryto nową trawą i klombami kwiatów. To jednak tylko krótka przerwa. W przyszłym roku wejdą tam budowlańcy, by stworzyć wyjście z podziemnej stacji metra. Będzie ono zaraz obok ruin audytorium.