Pierwszy ptak był jednak bliższy dinozaurom

Archeopteryks, którego szczątki odkryto jeszcze w XIX w., od ponad stu lat uchodzi za pierwszego ptaka. W „PLoS ONE” ukazały się wyniki badań wskazujące, że miał jednak więcej wspólnego z dinozaurami, niż dotąd sądzono.

Naturkundemuseum_Berlin_-_Archaeopteryx_-_Eichstätt_edit2

Szkielet archeopteryksa odkryty w latach 70. XIX w. w Blumenberg (Niemcy). Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Raimond Spekking/Wikipedia.

Zespół naukowców z USA, Chin i Niemiec postanowił sprawdzić jak szybko archeopteryksy osiągały wymiary dorosłego osobnika. Podobnym badaniom naukowcy poddali też szkielety kilkunastu innych gatunków ptaków i dinozaurów.

Analiza śladów wzrostu na kościach wykazała, że rozwój żyjących 150 milionów lat temu archeopteryksów dużo bardziej przypominał rozwój dinozaurów. Ptaki osiągają dorosłe rozmiary niezwykle szybko, bo w kilka miesięcy. Tymczasem archeopteryksom zajmowało to około 2,5 roku. – Nasze badania pokazują, że to bardziej dinozaur, niż ptak – mówi Gregory Erickson z Uniwersytetu Stanu Floryda w Tallahassee.

Podobne wyniki przyniosły analizy kości innego praptaka – Jeholornis prima.

Jeholornis_BW

Niewielki Jeholornis prima żył około 130-120 mln lat temu na terenie dzisiejszych Chin. Rysunek na licencji Creative Commons. Autor: Arthur Weasley.

Odkrycie oznacza, że prawdziwe ptaki pojawiły się później, niż dotąd sądziliśmy. Jest też kolejnym dowodem na to, że ptaki są potomkami dinozaurów.

– Każdy się teraz zgodzi, że ptaki tak naprawdę są dinozaurami, tak jak ludzie są naczelnymi – mówi Mark Norell, szef działu paleontologii z Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

Naukowcy uważają też, że dorosłe archeopteryksy były trochę większe niż dotychczas szacowano i dorównywały wielkością współczesnym krukom. Ich badania wskazują bowiem, że znane nam szczątki archeopteryksów należą do jeszcze dorastających osobników, co już zresztą wcześniej podejrzewano.

Szczegółowe wyniki badań można poznać w PLoS ONE. Skorzystałem też z artykułu „Scientific American„.