Zlokalizowano krzyżacki zamek (plus info o Twitterze i Blipie)

Miejsce, w którym w średniowieczu stał krzyżacki zamek, zlokalizował w Stradunach (warmińsko-mazurskie) doktorant historii z Olsztyna Robert Klimek.

– W średniowieczu, w XV i XVI w. Straduny pełniły taką rolę w regionie jak dziś Ełk czy Giżycko. Rezydowały tam miejscowe władze – powiedział prof. Grzegorz Białuński z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie. Podkreślił, że do tej pory historycy nie wiedzieli, gdzie stał ów zamek, a odkrycie Klimka ocenił jako „znaczące i ważne”.

Współcześnie po zamku nie ma w zasadzie śladu. Klimek przyznał, że zlokalizował go dzięki szkicom porucznika Johanna Guise, który w latach 1826-1828 dokonał inwentaryzacji średniowiecznych założeń obronnych na obszarze ziem pruskich.

– Bardzo czytelny pozostał układ fos, w których wciąż stoi płytka woda. Ich szerokość waha się od 3 do 5 metrów – powiedział Klimek. Znalazł też znaczne ilości fragmentów cegieł.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

Archeowieści na Twitterze

Od wczorajszego wieczora użytkownicy Twittera mogą dowiadywać się o najnowszych wpisach na Archeowieściach i Cudach Świata z mojego kanału w tym serwisie http://twitter.com/archeowiesci. Uruchomiłem go skuszony nowym narzędziem WordPressa, które pozwala mi publikować wpisy na Twitterze bezpośrednio z panelu edycyjnego Archeowieści na WordPressie bez zaglądania na Twittera.

PS
Jeśli chcecie Archeowieści na Blipie, dajcie znać w komentarzach. Gdy będzie dość chętnych, to się tam pojawią.

PS 2
Blip dodany http://archeowiesci.blip.pl/

Tags: