Kolejne odkrycia Polaków na Krymie

Mury obronne antycznego miasta, ziemianka z czasów panowania Chazarów i fundamenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku – to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake” z Muzeum Narodowego w Warszawie, która od dwóch lat pracuje na półwyspie Kerczeńskim na Ukrainie.

Tyritake to starożytne greckie miasto założone przez kolonistów z Jonii w połowie VI wieku p.n.e. Leży na wschodnim krańcu Krymu niedaleko Pantikapajon (dziś Kercz), stolicy Królestwa Bosporańskiego. Miasto znacznie podupadło, gdy w IV w. n.e. złupili je Hunowie, ale ludzie żyli tam jeszcze w średniowieczu.

Odsłonięty mur obronny pochodzi z VI-V w. p.n.e. Podczas jego badania archeolodzy natrafili też na dobrze zachowane pozostałości kamiennego domostwa starszego niż mur.

Kolejnym ciekawym znaleziskiem z tegorocznych prac polskiej misji jest ziemianka z czasów Chazarów – ludu koczowniczego pochodzenia tureckiego, który od VI do X wieku tworzył imperium na terenach pomiędzy Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym.

Polskie odkrycia zwiększą atrakcyjność turystyczną Tyritake. Ukraińcy chcą bowiem częściowo zrekonstruować mur oraz odsłoniętą w poprzednim sezonie bazylikę wczesnochrześcijańską.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Dziennik.pl.

Tags: