Obrotowa jadalnia Nerona

Co do rozległości i przepychu tego pałacu, wystarczy podać te tylko dane. Jego przedsionek był tak wyniosły, że stał w nim posąg-kolos stu dwudziestu stóp wysokości, wyobrażający samego Nerona; tak obszerny, że mieścił potrójny portyk, każdy długości tysiąca kroków. Była tam również sadzawka na kształt morza, otoczona budynkami na kształt miasta. Także partie wiejskie, urozmaicone polami uprawnymi, winnicami, pastwiskami, lasami, z całą mnogością wszelkiego rodzaju bydła i dziczyzny. W pozostałych częściach pałacu wszystko kapało od złota, migotało od drogich kamieni i konch perłowych. W salach jadalnych pułapy były wykładane ruchomymi kasetonami z kości słoniowej, aby można było przez wydrążenia sypać na biesiadników kwiaty i pachnidła. Na szczególną uwagę zasługiwała okrągła sala jadalna, która stale dniem i nocą, na wzór wszechświata obracała się dookoła.

Wszystko wskazuje na to, że wspominaną w cytowanym powyżej fragmencie „Żywotów Cezarów” Swetoniusza obrotową jadalnię odkryli właśnie włoscy archeolodzy, którzy od lat badają leżące w centrum Rzymu rozległe pozostałości Domus Aurea, czyli Złotego Domu cesarza Nerona.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=UR1pEWX68c4&hl=pl&fs=1&]

Jak na razie archeolodzy odsłonili fundamenty domniemanej jadalni, leżący pod nią mechanizm obrotowy i pobliskie pomieszczenia kuchenne.

Jadalnia ma średnicę około 15 metrów i spoczywała na filarze szerokości prawie 4 metrów oraz czterech sferycznych mechanizmach, które – najpewniej napędzane wodą – obracały konstrukcję.

Odkrycia dokonano podczas rutynowej inspekcji Wzgórza Palatyńskiego. Jest ono całe pocięte grożącymi zawaleniem się pozostałościami dawnych cesarskich rezydencji. (czytaj: Antyczny Rzym może się rozpaść)

Pałac Nerona miał powierzchnię aż 80 hektarów i zajmował znaczną część starożytnego Rzymu. By go zbudować wyburzono wiele prywatnych domów i publicznych budowli. Po śmierci władcy jego rezydencję opróżniono z drogocennych materiałów, a następnie w większości zburzono bądź zasypano. Na jej terenie powstało wiele budowli w tym np. termy Tytusa i Świątynia Wenus i Romy.

Pozostałości Domus Aurea odkryto w XV w., gdy pewien Rzymianin wpadł do tajemniczej groty i ku swojemu zdziwieniu ujrzał, że jest cała pokryta malowidłami. Było to jedno z zasypanych pomieszczeń cesarskiej rezydencji. Malowidła na ścianach Domu Aurea stały się wielką atrakcją dla ówczesnych artystów. Na ryzykowne eskapady do zakrytych ziemią komnat wybierali się m.in. Michał Anioł, Rafael czy Domenico Ghirlandaio. Od wielu dekad pozostałości pałacu badają archeolodzy, a konserwatorzy walczą o ocalenie bezcennych malowideł (fragment poniżej).

Domusaurea

Cytat z ” Żywotów Cezarów” w tłumaczeniu Janiny Niemirskiej-Piszczyńskiej. Skorzystałem też z depeszy AP opublikowanej przez AOL News.