Kolejne odkrycia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Ponad rok temu pirotechnicy ze szkoły policyjnej w Legionowie zobaczyli na poligonie ceramiczne skorupy rozrzucone podczas próbnej eksplozji. Wezwani archeolodzy stwierdzili, że policjanci natrafili na cmentarzysko kultury przeworskiej.

Już w ubiegłym roku badania przyniosły wiele ciekawych odkryć. Tegoroczne wykopaliska dostarczyły kolejnych wspaniałych zabytków.

– Takim najcenniejszym i najbardziej ciekawym zabytkiem jest świetnie zachowane taśmowate umbo tarczy – powiedział „Gazecie Miejscowej” Wawrzyniec Orliński, archeolog z legionowskiego muzeum. Do dzisiejszego Legionowa dostało się ono najprawdopodobniej jako import z terenów osadnictwa celtyckiego.

Kolejne cenne znaleziska to między innymi późnoceltyckie miecze umieszczone w bogato zdobionych żelaznych pochwach.

Do tej pory archeolodzy zidentyfikowali 70 grobowców, ale prawdopodobnie będzie ich jeszcze drugie tyle. Wiele pochówków jest dość bogato wyposażonych. Tylko z jednego z odkopanych kilka dni temu grobów kobiecych archeolodzy wydobyli kilkanaście przedmiotów gospodarstwa domowego i elementów odzieży.

– Codziennie odkrywamy nowe obiekty, które wnoszą bardzo dużo nowych i ciekawych informacji. Chociażby sam fakt istnienia tutaj osadnictwa przeworskiego od tak zwanej fazy A1, czyli od początków kultury przeworskiej – tłumaczy Wawrzyniec Orliński. Te początki datowane są na III-II w. p.n.e.

Więcej w Gazecie Miejscowej. Polecam też materiał filmowy Telewizji Legionowo (otwiera się od razu w Windows Media Player).