Prawdziwa sensacja. Poszukiwacz odkrył niesamowity skarb z czasów Anglosasów

1500 przedmiotów dających łącznie 5 kg złota, 2,5 kg srebra i wiele szlachetnych kamieni – na taki skarb natrafił żyjący z renty poszukiwacz skarbów z Wielkiej Brytanii.

Jednak skarb jest wart dużo więcej niż samo złoto, srebro i kamienie, z których wykonano znalezione zabytki. Wiele przedmiotów to jedne z najwspanialszych arcydzieł anglosaskiego jubilerstwa. Są tam między innymi 84 cudownie wykonane ozdoby na głowice mieczy oraz 71 ozdób rękojeści. Jak mówią zszokowani naukowcy, jedna wystarczyłaby do uznania znaleziska za spektakularne.

Na pierwsze elementy skarbu Terry Herbert natknął się w lipcu na jednym z pól w Staffordshire. Znalezisko zgłosił władzom. Przez ostatnie dwa tygodnie spora grupa archeologów dokładnie przeszukała trzymane w ścisłej tajemnicy miejsce odkrycia. Nikt nie spodziewał się takich znalezisk. To największy skarb z tego okresu, jaki kiedykolwiek odkryto w Anglii.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=5J35t_sb0AU&hl=pl&fs=1&]

Oprócz wspomnianych ozdób mieczy wśród znalezisk są też ozdoby hełmów, monety i trzy chrześcijańskie krzyże. Wśród zabytków znalazł się też złoty pasek z łacińskim cytatem wypowiedzi Mojżesza zapisanej w Biblii: „Podnieś się, o Panie, i niech się rozproszą nieprzyjaciele Twoi; a ci, którzy Cię nienawidzą, niechaj uciekną przed Tobą.” (na podstawie Biblii Tysiąclecia). Jego twórca nie był wybitnym znawcą łaciny, gdyż popełnił kilka błędów, co jednak było bardzo częste w tych czasach. Naukowcy podkreślają brak kobiecych ozdób.

Trwają dyskusje na temat wieku skarbu. Uczeni wstępnie datują zabytki na VII-IX wiek.

[picapp src=”3/d/4/8/The_UKs_Largest_f9a2.jpg?adImageId=4531074&imageId=6598407″ width=”500″ height=”338″ /]

Odkrycie Brytyjczycy porównują do znalezisk z Sutton Hoo i do Book of Kells, a więc największych skarbów z II połowy I tysiąclecia naszej ery, jakie znane są z Wysp Brytyjskich. I tym razem zdecydowanie nie są to przesadzone porównania.

Terry Herbert dostanie gigantyczną nagrodę do podziału z właścicielem pola. Jak wielką nikt jeszcze nie wie, ale może ona wynieść milion funtów, albo nawet wielokrotność tej kwoty. Na razie eksperci próbują oszacować wartość tego niesamowitego skarbu.

Na podstawie Guardiana, który dał zdjęcia. Polecam też moją galerię zdjęć skarbu ze Staffordshire. To trzeba obejrzeć.