Wielki grobowiec pod królewskim pałacem

Wykuty w skale grobowiec odkryli niemieccy archeolodzy pod ruinami królewskiego pałacu w starożytnym mieście Katna niedaleko Homs w zachodniej Syrii.

Zdaniem odkrywców znalezisko pochodzi z około 1600-1400 roku p.n.e. Do podzielonego na dwie komory podziemnego grobowca o wymiarach 4,9 na 6,3 m można się było dostać z pałacu. Odkrycie jest niezwykle cenne, gdyż do grobowca nigdy nie dobrali się rabusie.

W środku naukowcy znaleźli 30 ludzkich czaszek oraz wiele kości, które prawdopodobnie należą do członków miejscowej rodziny królewskiej. Szczątki są wymieszane.

Niemieccy archeolodzy natrafili też na liczne naczynia z ceramiki i granitu. Te drugie są egipskimi importami. Z kraju nad Nilem mogą też pochodzić naczynia z alabastru. W jednym z nich naukowcy znaleźli złotą biżuterię w postaci pierścieni i ozdób ze złotej blachy. Kawałki złotej blachy leżały też w innej części grobowca. Najpewniej zdobiły niegdyś ubrania bądź meble.

Szczególnie ciekawymi znaleziskami są pięknie wykonana kamienna rzeźba małpy trzymającej naczynie na kosmetyki oraz wykonany z kości słoniowej posążek człowieka z precyzyjnie wyrzeźbioną twarzą.

Spośród innych zabytków można wymienić ciężkie ostrze włóczni z brązu i szpilę z tego samego materiału, pieczęć cylindryczną z lapis lazuli oraz pieczęć w kształcie skarabeusza.

Katna była ważnym syryjskim królestwem przez które przechodziły szlaki handlowe łączące Mezopotamię, Anatolię i Egipt. Największej prosperity miasto doświadczyło między 1800 a 1600 r. p.n.e. Żyło w nim wówczas około 20 tysięcy ludzi. Potem znaczenie Katny zaczęło maleć. Koniec miejscowej dynastii królewskiej wiążę się z najazdem Hetytów, którzy w 1340 r. p.n.e. zniszczyli miasto.

Na podstawie ScienceDaily i Deutsche Welle, które dało zdjęcie złotej ozdoby i kamiennej małpki.

Tags: ,