Baptysterium i setki monet, czyli nowe odkrycia Polaków w Marei

Nieznane dotąd baptysterium i setki monet z brązu odkryli polscy archeolodzy podczas dziesiątego sezonu badań archeologicznych w Marei, mieście położonym 45 km na południowy-zachód od Aleksandrii w Egipcie.

Badacze pracujący w ramach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Muzeum Archeologicznego w Krakowie, pod kierunkiem prof. Hanny Szymańskiej i dra Krzysztofa Babraja natrafili na baptysterium podczas badania ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Wykonane z wielkich bloków kamiennych baptysterium ma 4,5 na 2,5 m szerokości i półtora metra wysokości. Przylegała do niego studnia. Jest to już drugie baptysterium odkryte w bazylice w Marei. Pierwsze Polacy odsłonili w 2003 r.

Nasi archeolodzy znaleźli też fundamenty ambony oraz wiele marmurowych detali: trzy konsole pod posągi, fragmenty korynckich kapiteli, trzonów i baz kolumn, a także kolorowe tynki oraz dekoracje stiukowe, które niegdyś zdobiły bazylikę.

W północno-zachodnim narożniku budowli archeolodzy znaleźli zakamuflowaną dwuizbową piwniczkę, częściowo wykutą w litej skale. W środku była ponad setka niewielkich naczyń na wodę, lampki oliwne oraz depozyt kilkuset monet z brązu.
Kolejne ponad 300 monet Polacy znaleźli w sklepach znajdujących się za południowo-wschodnim narożnikiem bazyliki.

Więcej o najnowszych odkryciach w depeszy PAP opublikowanej przez Onet. Więcej o wcześniejszych odkryciach w Marei w moim wpisie z listopada ubiegłego roku.