Gigantyczne pięściaki z Botswany

Na dnie wyschniętego około 10 tysięcy lat temu jeziora Makgadikgadi na pustyni Kalahari w Botswanie naukowcy odkryli ogromne pięściaki długości ponad 30 cm.

Wyschnięte dno jeziora, które miało 66 tys. km kw. powierzchni, badają naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie. Znaleźli tysiące kamiennych narzędzi, a także dowody na to, jak ludzie dostosowywali się do zmian klimatycznych w tym dość niegościnnym rejonie.

Wśród kamiennych narzędzi największe wrażenie robią cztery gigantyczne pięściaki. Pierwszy znaleziono jeszcze w latach 90., ale dopiero teraz naukowcy poinformowali o ich odkryciu. Niestety nie udało się ustalić wieku tych niesamowitych narzędzi. W rejonie gdzie je znaleziono leżały też dziesiątki tysięcy mniejszych narzędzi i odłupków.

– Wiele narzędzi znaleźliśmy na dnie jeziora, a nie jego brzegach, co oznacza, że duże jeziora były atrakcyjne dla ludzie nie tylko wtedy, gdy były pełne wody – mówi prof. David Thomas z Oxfordu. Jak tłumaczy, gdy poziom wody się obniżał, zwierzęta gromadziły się przy oczkach wodnych na dnie jeziora. Miejsca te stawały się dla ludzi świetnymi terenami łowieckimi.

Badania dna wykazały, że woda zapełniała jezioro Makgadikgadi wiele razy w ciągu ostatnich 250 tys. lat. Bywały też okresy bardzo suche, czego dowodem są pozostałości wydm na dnie jeziora, które w bardziej wilgotnych okresach stawały się wyspami.

Na podstawie Physorg. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcie gigantycznych pięściaków. A tu rysunek ukazujący jakiej wielkości był standardowy pięściak.