XII-wieczny piec hutniczy z Sosnowca

Zaledwie w kilka godzin po rozpoczęciu wykopalisk archeolodzy badający pozostałości wczesnośredniowiecznej osady w Sosnowcu Zagórzu natknęli się na pozostałości pieca hutniczego do wytopu srebra i ołowiu. Zabytek ma ponad 800 lat.

W wykopie były też fragmenty ceramiki oraz mnóstwo przetopionych brył ołowiu. – Mieszkańcy osady na dużą skalę zajmowali się hutnictwem. Robili to bardzo profesjonalnie, o czym świadczą choćby wykopane fragmenty dysz do sztucznego nawiewu – tłumaczy dr Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Badana osada zajmowała kilka hektarów. Archeolodzy mają nadzieję, że odkryty piec, to dopiero początek serii ciekawych zabytków.

Znalezisko z Sosnowca to nie pierwszy dowód na wczesnośredniowieczne początki hutnictwa w Zagłębiu. Kilka lat temu zespół dr. Rozmusa odsłonił w Dąbrowie Górniczej wczesnośredniowieczną osadę hutniczą, w której znajdowało się kilka doskonale zachowanych pieców hutniczych. Dąbrowskie odkrycia zyskały szczególnie mocny rozgłos w 2006 r., gdy archeolodzy natknęli się na skarb ponad tysiąca srebrnych monet.

O odkryciu w Sosnowcu napisała Gazeta Wyborcza Katowice. Dali zdjęcia.