Psy udomowiono w Chinach?

To w południowych Chinach po raz pierwszy wilki stały się psami – uważa Peter Savolainen, biolog z Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie (Szwecja).

Savolainen przebadał wraz ze współpracownikami kompletne mitochondrialne DNA 169 psów i fragmenty mDNA 1543. Zwierzaki pochodziły z Europy i Azji.

Okazało się, że wszystkie badane psy mają co najmniej 80 proc. identycznego DNA, a zróżnicowanie w psim mDNA wzrasta z zachodu na wschód i największe jest na południe od rzeki Jangcy. A to właśnie w miejscu swojego pochodzenia dany gatunek charakteryzuje się największą różnorodnością genetyczną.

Według badań Savolainena do udomowienia doszło między 5,4 tys. a 16,3 tys. lat temu.
Zdaniem naukowca bardzo możliwe, że pierwsze psy udomowiono nie do pomocy w polowaniach, ale jako źródło pożywienia. Nie przedstawił jednak na to twierdzenie żadnego dowodu poza tym, że psy są obecne we współczesnym menu mieszkańców tej części świata.

Wyniki badań szwedzkich naukowców ukazały się w „Molecular Biology and Evolution”.

O pochodzeniu psów ze południowo-wschodniej Azji mówi się już od dawna, gdyż wskazywały na to wcześniejsze badania DNA. W sierpniu tego roku ukazały się jednak wyniki badań psiego DNA, które wykazały, że wiejskie psy z Afryki są równie zróżnicowane jak azjatyckie, co nakazywało ostrożnie podchodzić do wcześniejszych założeń, ale nie rozwiązało zagadki pochodzenia najlepszych przyjaciół człowieka.

Savolainen uważa, że jego badania bezsprzecznie wykazały, że największe zróżnicowanie jest właśnie w południowo-wschodniej Azji. Adam Boyko, biolog z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku i współautor opublikowanych w sierpniu badań, zgadza się z wynikami analiz naukowców ze Sztokholmu, ale podkreśla, że konieczne są dalsze badania psiego DNA, by mieć pewność.

Na podstawie National Geographic.