Najstarsze europejskie pięściaki

Pięściaki, chętnie zwane „szwajcarskim scyzorykiem epoki kamienia”, pojawiły się w Afryce 1,5 mln lat temu. Te zazwyczaj migdałowate kamienne narzędzia z dwustronnym ostrzem dużo lepiej nadawały się do oprawiania zwierzyny i innych prac, niż wcześniejsze kamienne narzędzia.

Agarre_de_un_bifaz

Instrukcja obsługi pięściaka

Dotąd wydawało się, że do Europy ten bardzo ważny wynalazek trafił niezwykle późno. Najstarsze znane pięściaki z naszego kontynentu – znalezione w Boxgrove w Anglii – miały marne 500 tys. lat. Najnowsze badania dwóch naukowców z Centrum Geochronologii Uniwersytety Kalifornijskiego w Berkeley poprawiły jednak wynik Europy i to od razu aż o 400 tys. lat.

Naukowcy przeprowadzili datowanie paleomagnetyczne dwóch hiszpańskich stanowisk, na których znajdowano pięściaki: Solana del Zamborino i Estrecho del Quípar. Dotąd hiszpańscy naukowcy głównie na podstawie stopnia zaawansowania znalezionych tam narzędzi szacowali ich wiek na 200 tys. lat.

Okazało się jednak, że Solana del Zamborino należy datować na około 760 tys. lat, a Estrecho del Quípar na co najmniej 900 tys. lat. Tym samym znalezione tam pięściaki stały się najstarszymi w Europie.

Wyniki badań naukowcy opisali w Nature. Odkrycie opisało też Science.