Szczątki złoconego rzymskiego posągu odkryto w Niemczech (film)

Niedaleko Giessen w Hesji (środkowe Niemcy) archeolodzy odkopali naturalnej wielkości głowę konia z pozłacanego brązu oraz stopę jeźdźca.

Oba fragmenty posągu naukowcy znaleźli 12 sierpnia. We wcześniejszych latach odkryli na tym samym stanowisku ponad 100 fragmentów rzeźby, która ich zdaniem pochodzi z około 3-4 roku p.n.e. Wtedy to Rzymianie założyli w tym miejscu obóz. Według Niemców posąg przedstawia prawdopodobnie cesarza Augusta.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=hOUy-Xz_qBA&hl=pl&fs=1&]

Zdaniem minister nauki Hesji Evy Kühne-Hörmann to jeden z najpiękniejszych przykładów rzeźby z brązu, jaki kiedykolwiek odkryto na terenie dawnego Cesartwa Rzymskiego.

Uprzęż konia jest ozdobiona wizerunkami boga wojny Marsa i bogini zwycięstwa Wiktorii.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Jenie podejrzewają, że posąg rozbili legioniści, gdy po klęsce w Lesie Tautoburskim w 9 roku n.e. musieli opuścić obóz. Głowa konia zachowała się w świetnym stanie, gdyż Rzymianie najpewniej rytualnie złożyli ją w studni. Tam też natrafili na nią archeolodzy.

Jak ładnie, acz bardzo pompatycznie, ujęła to minister nauki Hesji, odkryta głowa jest świadkiem złamania marzenia Rzymian o zjednoczeniu Europy pod swoją władzą.

Na podstawie The Local i depeszy agencji Reuters. Swoją drogą pochwały dla Reutersa za wrzucanie na YouTube filmików z możliwością ich publikowania na innych stronach.