Arabski skarb z Wielkopolski raz jeszcze

Niedawno pisałem króciutko o odkryciu na polu uprawnym niedaleko Rogoźna skarbu złożonego głównie z ponad stu fragmentów arabskich monet. Tekst o znalezisku pojawił się wczoraj w Nauce w Polsce.

Dowiadujemy się z niego m.in, że wszystkie odkryte monety były srebrne. Najstarsza datowana jest na początek IX wieku (dynastia Abbasydów) a najmłodsza wiązana jest z panowaniem Samanidów w pierwszej połowie X wieku.

Oprócz monet archeolodzy wykopali też 19 silnie zniszczonych srebrnych ozdób, które wykonano w europejskich, a może i arabskich pracowniach złotniczych. Odkryli też fragment sztabki i srebrnych drutów.

Zdania badaczy co do znaczenia skarbów – w tym depozytu z Rogoźna – są podzielone. Jedna grupa twierdzi, że miały znaczenie ekonomiczne – były „pieniądzem kruszcowym” ukrytym w celu tezauryzacji, natomiast druga – że należy je wiązać ze sferą symboliczną, nieutylitarną. Na korzyść tej drugiej koncepcji mogą przemawiać odsłonięte w pobliżu ślady palenisk, które mogą być pozostałością po obrzędach odprawianych w czasie zakopywania skarbu.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.