Termiczna obróbka kamienia sprzed ponad 70 tys. lat

Już co najmniej 72 tys. lat temu Homo sapiens żyjący w dzisiejszej Afryce Południowej rozgrzewali kamienie, by w ten sposób uzyskać lepszy materiał do produkcji narzędzi.

Zastosowanie obróki termicznej do zmiany cech kamienia, to kolejny niesamowity przykład umiejętności symbolicznego myślenia i wysokiej inteligencji naszych przodków zwanych często pogardliwie jaskiniowcami.

Tymczasem niewielu dzisiejszych mieszkańców Ziemi wie, że wrzucenie kamienia do ognia może zmienić jego strukturę, tak by się go łatwiej łupało, co pozwala wykonywać lepsze narzędzia. To zjawisko bardzo dobrze znali 72 tys. lat temu (a może nawet ok. 160 tys. lat temu) mieszkańcy okolic Pinnacle Point na południowym krańcu Afryki Południowej.

Jak wykazały badania archeologów, tamtejsi „jaskiniowcy” wkładali do specjalnych ognisk miejscowe skały z dużą zawartością krzemu. Pod wpływem ognia słabo nadający się do obróbki kamień stawał się dzięki przekształceniom wewnętrznej struktury dużo lepszym surowcem do produkcji narzędzi.

Archeolodzy zapewne nie wpadliby na ślady termicznej obróbki kamieni, gdyby nie natrafili na taki kamień wciąż leżący w dawno wygasłym ognisku. Jeden z nich skojarzył kolor kamienia z podobnie potraktowanymi, ale dużo młodszymi kawałkami skał. Podejrzenia potwierdziły eksperymenty naukowców odtwarzające cały proces.

Naukowcy w swoim artykule w „Science” podkreślają, że ta technologia mogła umożliwić Homo sapiens ekspansję na inne kontynenty i dać naszym przodkom przewagę nad neandertalczykami.

Więcej w Rzeczpospolitej i Gazecie Wyborczej.