Skąd pochodzą psy?

Pies jest zdaniem naukowców pierwszym zwierzęciem, które udomowiliśmy. Nie wiemy jednak za bardzo, kiedy do tego doszło. Badania genetyczne wskazują, że jakieś 15-40 tysięcy lat temu. Nie wiemy też, gdzie do tego doszło.

Swego czasu badania genetyczne wykazały, że psy we wschodniej Azji są wyjątkowo mocno zróżnicowane genetycznie w porównaniu z czworonożnymi przyjaciółmi człowieka z innych kontynentów. To wskazywało, że psa udomowiono w tej części Azji.

Niedawno w PNAS ukazał się artykuł opisujący badania genetyczne 318 psów z wiosek z Egiptu, Ugandy i Namibii. Wykazały one, że afrykańskie psy są tak samo mocno zróżnicowane jak wschodnioazjatyckie. Zdaniem autorów badań oznacza to, że zakładanie azjatyckiego pochodzenia psów jest przedwczesne.

Autorzy badań, którymi kierował Adam Boyko z Uniwersytetu Cornella (USA), podkreślają, że słabo rozumiemy proces w wyniku którego ludzie udomowili psa.

Wcześniejsze wyniki ukazujące wyjątkowe zróżnicowanie psów we wschodniej Azji były zdaniem uczonych skutkiem tego, że z tego rejonu było wyjątkowo dużo próbek psów ulicznych. Teraz okazało się jednak, że wiejskie psy z Afryki są równie mocno zróżnicowane. Naukowcy wskazują, że takie wiejskie i uliczne mieszańce są bardziej zróżnicowane niż psy rasowe.

Obecnie zespół Boyko zbiera próbki krwi ulicznych i wiejskich psów w całej Europie i Azji, by znaleźć rejon z największym zróżnicowaniem genetycznym.

Badania potwierdziły natomiast, że przodkiem psów są żyjące w Eurazji szare wilki. Wszystkie badane psy miały DNA tych zwierząt.

Na podstawie BBC.

Tags: