Wirtualna wizyta w grobowcu Pakala

Od 2004 r. nie można już wchodzić do grobowca Pakala, władcy miasta Majów Palenque. Ukryty we wnętrzu Świątyni Inskrypcji pochówek zamknięto dla turystów ze względu na pogarszający się stan zabytku.

Palenque swiatynia inskrypcji

Świątynia Inskrypcji z VII w. n.e. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec króla Pakala z monumentalnym, bogato zdobionym sarkofagiem. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: Peter Andersen.

Na miejscu można jedynie zwiedzać kopię grobowca. Ale by to zrobić trzeba pojechać do Palenque. Natomiast od kilku dni można zajrzeć do grobowca nie wychodząc z domu. Powstała bowiem strona umożliwiająca wirtualną wycieczkę po Palenque.

A na wycieczkę warto się wybrać. Palenque było jednym z najważniejszych miast Majów w epoce klasycznej (lata 250-900 n.e.). Większość widocznych teraz budowli powstała w VII w. Przez znaczną część tego stulecia królem miasta był Pakal II. To właśnie jego pochowano w Świątyni Inskrypcji, która jest najwspanialszą budowlą miasta. Palenque opustoszało po 800 r. n.e. Bardzo szybko zarosła je dżungla i w takim stanie pozostawało przez około tysiąc lat.

Pod adresem http://culturainah.org/panorama360/palenque/ możecie jednak nie tylko zwiedzić Palenque i wejść do grobowca Pakala, ale obejrzeć także pozostałości równie starego miasta Yaxchilan. Słynie ono m.in. z pięknie rzeźbionych nadproży.

Strona niestety jest tylko po hiszpańsku. Zwiedzanie trzeba zacząć od map (Mapa recorrido Palenque, Mapa recorrido Yaxchilan w dolnym pasku nawigacyjnym). Na nich wystarczy klikać w linki, by wejść w 360-stopniowe zdjęcia pozwalające rozejrzeć się po wybranym miejscu. Czasami trójkątne strzałki pozwalają wejść do budowli.