Najstarszy pomorski kościół?

Fundamenty należące prawdopodobnie do kościoła założonego w 1124 r. przez świętego Ottona z Bambergu odkryli archeolodzy w Lubiniu na Pomorzu Zachodnim.

– To prawdziwa sensacja archeologiczna – powiedziała PAP Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. – Wszystko wskazuje na to, że to pierwszy kościół na Pomorzu, powstały w czasie pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona.

Archeolodzy odkryli fragmenty kamiennych fundamentów, części ściany i prezbiterium, układające się na kształt dużej jak na te czasy budowli kościelnej. Obok fundamentów odsłonięto szczątki dwóch grobów szkieletowych, również z XII wieku.

Lubin był we wczesnym średniowieczu sporym grodziskiem, które kontrolowało szlak handlowy przy ujściu Świny do morza. Gród całkowicie zniszczyły w 1173 r. wojska króla duńskiego Waldemara, ale kościół pozostał i wzmianki o nim pojawiają się jeszcze w XIV-wiecznych księgach.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej w rp.pl.

Drobnostki
Pomęczę Was raz jeszcze w sprawie Babilonu. Oto jak powinien wyglądać rzetelny tekst na ten temat. To materiał lokalnego portalu, a jest lepszy niż to, co zaserwowały liczne media ogólnopolskie.

Pojawiła się informacja o odkryciu bardzo starej ceramiki z Mali. Nie jest to jednak rzecz bardzo świeża. Napisałem o tym ponad dwa lata temu: Afrykańska ceramika sprzed ponad 11 tys. lat.

Ogłoszenia blogowe
Zawieszam Archeowieści na jakiś czas. Nowe wpisy pojawią się najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia. To pierwsza taka przerwa od ponad trzech lat istnienia blogu, więc nie narzekajcie ;).

Tags: