Jeszcze raz o UNESCO, Babilonie i polskich żołnierzach

No i wykrakałem pisząc wczoraj: „Zapewne raport wywoła kolejną serię artykułów pod hasłem “Jak Polacy zniszczyli starożytny Babilon”.” Zaczynam być naprawdę niezły w przewidywaniu wpadek mediów.

„Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł „UNESCO: Żołnierze zniszczyli Babilon”, w którym w ogóle nie ma żadnego komentarza polskiej strony i generalna myśl, jaką odczyta czytelnik jest taka: Przybyli żołnierze i zrównali Babilon z ziemią, niszcząc go nieodwracalnie.

Fakty są takie, że stanowisko wygląda prawie tak samo, jak wyglądało, mamy jedynie dość dużo przemieszanej ziemi, co może (ale nie musi) utrudnić datowanie niektórych zabytków podczas przyszłych badań. Do tego dochodzi trochę pęknięć na budowlach z czego część nie jest na zabytkach tylko na rekonstrukcjach z lat 80, jak np. notorycznie wspominana Brama Isztar, której oryginał jest głównie w Berlinie, a nie w Babilonie.

GW pisze też, że założenie bazy od razu spotkało się z protestami archeologów. Bazę założono w 2003 r. i opuszczono pod koniec 2004 r. właśnie dlatego, że była na stanowisku archeologicznym. Przytoczone protesty pochodzą zaś z 2005 r.

Tekst wyrażnie wskazuje na totalną nieznajomość tematu ponadto, co podały agencje i UNESCO, a i to zostało lekko podrasowane w stronę przeciwną do rzeczywistości.

Rekordy pobił jednak tvn24.pl (co zaczyna być normą). Powołując się na tekst Gazety stworzył materiał pod tytułem „Zniszczyliśmy jeden z cudów świata”. (tak, teraz to już nie jest twierdzenie UNESCO, jak w GW, ale bezsprzeczny fakt: Polacy zniszczyli Babilon!).

W tekście oprócz powtórzenia tego co napisała GW znajdujemu choćby taki kwiatek: „Podczas naszej misji w Iraku na terenie jednego z siedmiu cudów świata pracowano przy użyciu ciężkiego sprzętu i buldożerów – bez najmniejszego szacunku dla kultury islamu.” Taaa, a ziggurat Etemenanki to pewno był meczet. Dla panów i pań z tvn24.pl mała lekcja historii: islam pojawił się ponad tysiąc lat po uzyskaniu przez Babilon statusu cudu świata. Poza tym, to nie my używaliśmy ciężkiego sprzętu, ale Amerykanie podczas zakładania bazy.

Ani GW ani TVN (ani też PAP, który dał wczoraj depeszę w tej sprawie) nie zadzwoniły do MON, nie spytały o opinię, nawet nie starały się znaleźć czegoś więcej na temat, który w tej samej formie krąży już od kilku lat. Oba media nie napisały nawet, że prawie wszystkie wspomniane zniszczenia miały miejsce przed przybyciem Polaków! O tym, że polskie wojsko przyjechało z archeologami i współtworzyło iracką policję do pilnowania ruin też ani słowa. Zastanawiam się w ilu kwestiach, których nie znam tak dobrze, media piszą równie mocne bzdury. Czy to jeszcze informowanie, czy już szkodliwe bajkopisarstwo?

Osobom, które nie czytały moich wcześniejszych tekstów o Polakach w Babilonie, polecam wczorajszy tekst: UNESCO o niszczeniu Babilonu przez wojska USA i Polski, a także styczniowy, w którym napisałem, co Polacy robili, by chronić Babilon.

Przy okazji warto też chyba przypomnieć tekst: Dlaczego portale piszą bzdury o nauce.

Linków do materiałów GW i tvn24.pl celowo nie daję, by nie pozycjonować ich w Google.

Wieczorna aktualizacja

Kolejny pyszny cytat tym razem ze stron Super Expressu: „Podczas wojny w Iraku, doszło do unicestwienia zabytkowych dzieł sztuki, które były pozostałością po historycznym mieście Babilonie. Polska armia doprowadziła do poważnych zniszczeń w trakcie odbywania swojej stabilizacyjnej misji.” Ktoś zna choć jedno dzieło sztuki unicestwione w Iraku przez polskich żołnierzy?? Bo UNESCO nie wymieniło ani jednego.

Tags: