Papież: znaleziono szczątki św. Pawła z Tarsu

Benedykt XVI ogłosił podczas nieszporów w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami (na zdjęciu), że w jej murach znaleziono szczątki św. Pawła z Tarsu.

800px-Roma_San_Paolo_fuori_le_mura_BW_1

– W sarkofagu, który nigdy nie został otwarty przez tyle wieków – wyjaśnił Benedykt XVI – wykonano maleńką perforację dla specjalnej sondy, za pośrednictwem której pobrano fragmenty cennej tkaniny lnianej w kolorze purpury, laminowanej złotem oraz tkaniny w kolorze błękitnym z włóknami lnu”.

– Stwierdzono także obecność śladów czerwonego kadzidła i substancji proteinowych i wapiennych. Ponadto maluteńkie fragmenty kostne, poddane badaniom przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla przez ekspertów nie znających ich pochodzenia, wskazały na to, że należały do osoby, która żyła między pierwszym a drugim wiekiem – mówił papież.

Jego zdaniem potwierdza to tradycję, że w sarkofagu złożono doczesne szczątki św Pawła z Tarsu.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

To nie jedyne odkrycie związane z zakończonym właśnie Rokiem św. Pawła. Watykańscy archeolodzy twierdzą, że dzięki zastosowaniu lasera odnaleźli w Rzymie najstarszy, pochodzący z IV wieku portret świętego Pawła.

Kolorowy owalny portret na czerwonym tle znajduje się w katakumbach świętej Tekli przy via Ostiense niedaleko bazyliki świętego Pawła za Murami i przedstawia łysiejącego mężczyznę o pociągłej twarzy z długą, czarną i spiczastą brodą.

Więcej w kolejnej depeszy PAP opublikowanej w tym samym portalu.