Najstarszy instrument muzyczny

Kolejne wspaniałe odkrycie w jaskini Hohle Fels w Jurze Szwabskiej. Po najstarszej figurce kobiety teraz archeolodzy zaprezentowali najstarszy instrument muzyczny. Odkopali go w 2008 r. w odległości 70 cm od figurki.

Wykonany z kości sępa flet ma wywiercone pięć dziurek, a na jednym z jego końców znajdują się nacięcia w kształcie litery V, które być może tworzą ustnik.

Według zespołu naukowców, którym kieruje prof. Nicholas Conard z uniwersytetu w Tybindze, zabytek ma aż 35 tys. lat. Uczeni znaleźli go w 12 kawałkach. Po ich złożeniu uzyskali pieczołowicie wykonany instrument długości prawie 22 cm (pełna długość wynosiła niegdyś ok. 34 cm) i średnicy 8 mm.

Archeolodzy znaleźli też w Hohle Fels kawałki kolejnych dwóch fletów, które były wykonane z kłów mamuta.

Co ciekawe, najstarsze dotąd znane instrumenty muzyczne również znaleziono w Jurze Szwabskiej. Są to trzy flety, które naukowcy odkopali w jaskini Geißenklösterle. (zdjęcie egzemplarza z kości łabędzia) Ich wiek ocenia się na co najmniej 30 tys. lat. Do zbioru prastarych fletów z Jury Szwabskiej należy jeszcze dorzucić dwa egzemplarze z jaskini Vogelherd.

Poza Jurą flety z kości ptasich odkryto w Pirenejach.

Flet z Hohle Fels ma jednak konkurenta do tytułu najstarszego. Otóż w jaskini Divje Babe w Słowenii w warstwach przypisanych neandertalczykom odkryto swego czasu kawałek kości z co najmniej dwoma otworami. Wedle niektórych może to być flet i to w dodatku mający aż 43 tys. lat. Jednak zdaniem części naukowców kość jest jedynie pozostałością po posiłku jakiegoś zwierzęcia, a nie ludzkim instrumentem. Co do fletu z Hohle Fels podobnych wątpliwości być nie może.

Znaleziska tylu fletów sprzed ponad 30 tys. lat oznaczają, że najwyrażniej muzyka była dość powszechna w świecie najstarszych Europejczyków naszego gatunku. Naukowcy uważają nawet, że miała znaczny wpływ na rozwój więzi społecznych, co mogło mieć swój udział w sukcesie jaki odnieśli Homo sapiens.

Zdjęcia najstarszego fletu znajdziecie m.in. w National Geographic. Odkrycie naukowcy opisali w Nature.