Pamiątki przeszłości z Krakowa, Wrocławia i Bydgoszczy

Podczas prac konserwacyjnych w bazylice Mariackiej w Krakowie odkryto przy bocznym ołtarzu płytę nagrobną z piaskowca z XVI w.

800px-Rynek_Glowny_w_Krakowie

Rynek w Krakowie. Bazylika Mariacka i malutki kościół św. Wojciecha. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Ludwig Schneider

Na płycie wyrzeźbiono postać zmarłego, którym był zdaniem historyków sufragan płocki w latach 1514-1530 biskup Piotr Lubart. Więcej i zdjęcie.

Liczne remonty we Wrocławiu pozwoliły archeologom zajrzeć, co kryje się pod nawierzchniami kilku ulic.

I tak na ulicy Oławskiej natknęli się na pozostałości wewnętrznej Bramy Oławskiej, a także średniowiecznych drewnianych chodników. Na resztki podobnych drewnianych pomostów dla pieszych archeolodzy natrafili też na ulicy Szewskiej. Innym znaleziskiem z tego miejsca są ślady działalności średniowiecznych szewców: podeszwa ciżemki i skrawki skór.

Jednak najciekawszego odkrycia naukowcy dokonali przy okazji remontu ulicy Grodzkiej, gdzie odsłonili kilkadziesiąt metrów murów dawnego zamku Cesarskiego. Dokopali się do parteru, a nawet odkryli ceglaną posadzkę jednej z komnat. Badania wykazały, że zamek powstał jeszcze przed zbudowaniem XIII-wiecznych fortyfikacji miejskich. Dotychczas zakładano, że to okalające Wrocław mury były pierwsze. Więcej.

W Bydgoszczy trwają badania na ulicy Focha, gdzie archeolodzy natrafili na cmentarz dawnego kościoła Karmelitów. Wydobyto już ponad 420 szkieletów, a to wciąż nie koniec badań.

Archeolodzy znaleźli też 50 monet z XV, XVI i XVII w., a także płytki posadzkowe i kafle. Więcej.