Mur z gotyckich cegieł, groby z okresu wpływów rzymskich oraz inne drobne wieści

Około 30-metrowy odcinek muru ze średniowiecznych cegieł, który może być pozostałością po stojącym niegdyś w Tczewie zamku, odkryli archeolodzy.

Mur wykonany jest z dużych gotyckich cegieł i wapiennej zaprawy. Lokalne media spekulują, że mogą to być resztki twierdzy, którą zbudował z krzyżacką pomocą panujący w tej części Pomorza w XIII w. książę Sambor II.

Archeolodzy na razie ograniczają się do określania znaleziska jako średniowiecznego muru i liczą, że dalsze badania pozwolą ustalić jego dokładne pochodzenie. Więcej.

Naukowcy z Muzeum Archeologicznego, prowadzący badania ratunkowe w Pruszczu Gdańskim, natrafili na bogato wyposażone groby z około III wieku naszej ery.

– Dotąd przebadaliśmy dwa pochówki mężczyzn, którzy zmarli w wieku około 25-30 lat. Przy świetnie zachowanych szkieletach znaleźliśmy ostrogi, sprzączki do pasów i zapinki – mówi archeolog Małgorzata Tuszyńska. Więcej.

Wiele naczyń i przedmiotów z jadeitu wykonanych około 5000 lat temu znaleźli chińscy archeolodzy na stanowisku Haining koło miasta Jiaxing w prowincji Czeciang, we wschodnich Chinach. Odkrycia dokonano w dużym i dobrze zachowanym grobowcu neolitycznej kultury Liangzhu. Więcej.

Dwie nowe terakotowe figury żołnierzy, dwa rydwany i grot strzały z brązu odkryli chińscy naukowcy na samym początku wznowionych wykopalisk w grobowcu Pierwszego Cesarza (Shi Huangdi) w Xian. Więcej.

dwie tony chińskich monet odkryto na placu budowy w okręgu Liquan w środkowych Chinach. Skarb znajdował się w podziemnej krypcie z cegieł. Monety pochodzą z czasów panowania trzech dynastii: Tang (618-907 r.), Song (960-1279 r.) i Yuan (1279-1368 r.). Niegdyś w miejscu odkrycia stała świątynia. Więcej.

Tags: