Masowy grób z Ridgeway Hill

45 czaszek odkryli archeolodzy w pochówku na Ridgeway Hill niedaleko Weymouth w Dorset (Anglia). Wedle wstępnych ocen pochowano je około 2000 lat temu.

Zdaniem odkrywców czaszki należą głównie do młodych mężczyzn. Na razie archeolodzy nie wiedzą jak ludzie ci zginęli. W rachubę wchodzą wojna, epidemia i egzekucja.

W innej części tego samego dołu naukowcy natrafili na kości korpusów i nóg. Na razie nie wiadomo, czy nieszczęśników pocięto przed czy po śmierci.

Zespół z archeologów z Oxfordu natrafił na ten niecodzienny zbiorowy pochówek dwa tygodnie temu podczas badań związanych z budową drogi. Naukowcy znaleźli już na Ridgeway Hill wiele grobów, gdyż wzgórze przez tysiące lat było cmentarzyskiem.

Obecnie trwa ostrożne wydobywanie znalezionych szczątków. Po ich szczegółowym przebadaniu w laboratoriach Oxfordu dowiemy się zapewne, jak wyglądały ostatnie chwile tych 45 osób.

Na podstawie Guardiana, który dał jedną fotografię. Więcej zdjęć znajdziecie w materiale Daily Mail, które sugeruje, że mogą to być ofiary Rzymian pochodzące z leżącej niedaleko wielkiej celtyckiej twierdzy Maiden Castle. Na razie jednak nie ma na to żadnych dowodów.

——————————————–
Serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia i gratulacje z okazji trzecich urodzin Archeowieści.