Cuda Bamjan

Afgańskie Bamjan było w I tysiącleciu n.e. kwitnącym centrum buddyjskim i jednym z najważniejszych ośrodków tej religii w tej części Azji. Wedle relacji chińskiego pielgrzyma, który był w Bamjan około 630 roku n.e. znajdowały się tam liczne klasztory, w których żyło ponad tysiąc buddyjskich mnichów.

Bamian_valley

Dolina Bamjan w 2005 r. Po prawej i po lewej widać dwie nisze w skalnej ścianie, w których jeszcze na początku tego wieku stały wielkie posągi Buddy wykute kilkanaście wieków temu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Hadi Zaher

Największą sławę zapewniły temu miejscu dwa wykute w skale stojące posągu Buddy. Większość budowli w Bamjan rozpadła się bądź została zniszczona już wieki temu, ale posągi przetrwały do naszych czasów. Niestety, w pierwszych tygodniach XXI w. rządzący wówczas większością Afganistanu talibowie wysadzili bezcenne zabytki, bo świadczyły o nieislamskiej przeszłości tych ziem.

Od upadku talibów w Bamjan pracują archeolodzy wśród których są też Afgańczycy. Odsłaniają zadziwiające pozostałości po buddyjskich mnichach: klasztory, rzeźby, malowidła.

Przypominam Bamjan po raz kolejny, bo na stronach internetowych National Geographic ukazała się ciekawa galeria zdjęć z wykopalisk. Naprawdę warto obejrzeć. O odkryciach w Bamjan pisałem więcej niecały rok temu w tekście Wielki posąg śpiącego Buddy.