Świątynia egipskiej bogini we włoskiej Florencji

Elementy należące prawdopodobnie do świątyni egipskiej bogini Izydy odkryli robotnicy podczas prac związanych z budową cysterny dla systemu przeciwpożarowego we florenckim sądzie.

Pompeii_-_Temple_of_Isis_-_Io_and_Isis_-_MAN

Fresk ze świątyni Izydy w Pompejach. Bogini trzyma w rękach węża

Odkopano m.in. spiralną kolumnę i setki wielobarwnych fragmentów budowli, które jak oceniają specjaliści pochodzą z II wieku n.e.

W ciągu ostatnich 300 lat odkryto w okolicy sądu wiele fragmentów świątyni. Jednak jak dotąd archeolodzy nie zdołali dokładnie ustalić miejsca, w którym stała.

To nie jedyne starożytne ślady, jakie archeolodzy badają obecnie we Florencji. Trwają wykopaliska w miejscu, w którym od końca I w. n.e. do końca IV w. stał teatr. Archeolodzy odsłonili już widownię i część orchestry.

Na podstawie depeszy ANSA.

Kult Izydy rozpowszechnił się w Rzymie i Italii już w początkach I w. p.n.e., o czym mogą m.in. świadczyć piękne malowidła ścienne z Herkulanum. August i Tyberiusz odnosili się jednak wrogo do wszystkich wierzeń egipskich. Zasadnicza zmiana w polityce cesarskiej nastąpiła za rządów Kaliguli, który wzniósł dla Izydy świątynię na Polu Marsowym (…). Gorliwym czcicielem Izydy był również cesarz Domicjan, który odbudował świątynię bogini na Polu Marsowym, po pożarze w r. 80 n.e.

Cytat z książki prof. Marii Jaczynowskiej „Religie świata rzymskiego”.