Najstarsza biżuteria świata jeszcze starsza

Naukowcy badający marokańską jaskinię zwaną Grotte des Pigeons (Grota Gołębi) w Taforalt znaleźli w ostatnich latach kilkadziesiąt paciorków, które zrobiono z muszelek 82 i 85 tys. lat temu. Teraz odkryli muszelki leżące w jeszcze niższych, a więc i starszych warstwach archeologicznych.

Większość z 47 znalezionych muszelek ślimaków Nassarius ma otwory wykonane przez dawnych ludzi. Część paciorków pokryta jest czerwoną ochrą.

Na razie nie jest znane dokładne datowanie warstw, w których dokonano odkrycia. Naukowcy są jednak przekonani, że znalezione właśnie muszelki są najstarszymi paciorkami. Dotychczas za najstarsze uchodziły te znalezione w Taforalt w poprzednich latach. Duży zbiór takich paciorków odkryto też w Afryce Południowej. Ich wiek określono na 72 tysiące lat.

Na podstawie informacji prasowej University of Oxford.

Naukowcy uznają wytwarzanie biżuterii za jeden z objawów osiągnięcia samoświadomości i pojawienia się myślenia abstrakcyjnego. Jeszcze niedawno uważano, że Homo sapiens dotarł do tego etapu swojego rozwoju dopiero jakieś 40 tys. lat temu. Odkrycia ostatnich lat obaliły ten pogląd. Więcej na ten temat napisałem dwa lata temu w artykule Najstarsza biżuteria świata (dałem w nim zdjęcie paciorków znalezionych w Afryce Płd.).

Profesor Nick Barton z Oxfordu, który kierował wykopaliskami w Taforalt, ocenił w oparciu o najnowsze odkrycie, że współczesne zachowania symboliczne mogły występować już nawet 110 tys. lat temu i to na obu krańcach Afryki.