Odtworzono twarz jednego z pierwszych Europejczyków

Richard Neave, zawodowo zajmujący się rekonstruowaniem twarzy ludzi na podstawie czaszki, odtworzył wygląd jednego z najstarszych Europejczyków.

Dokonał tego w oparciu o częściowo zachowaną czaszkę sprzed około 35 tys. lat, którą odkryto w 2002 r. w rumuńskiej jaskini Pestera cu Oase.

Jest to najstarsza znana nam czaszka przypisywana pierwszym europejskim Homo sapiens. Wzbudziła dość duże kontrowersje w środowisku naukowym, a to dzięki bardzo silnym archaicznym cechom – jest bardziej płaska, ma sporą kość za uchem i wyjątkowo duże górne zęby trzonowe, charakterystyczne dla neandertalczyków i innych wczesnych hominidów.

Zdaniem niektórych badaczy czaszka może nawet należeć do wspólnego potomka Homo sapiens i neandertalczyka. Inni naukowcy uważają jednak, że cechy te są pozostałością po afrykańskich przodkach.

Zdjęcie rekonstrukcji możecie obejrzeć na stronach internetowych The Independent. Ciemny kolor skóry jest założeniem naukowców, bo nie da się tego odczytać z budowy czaszki. Naukowcy zakładają jednak, że w tak wczesnym okresie europejscy Homo sapiens zachowali jeszcze cerę afrykańskich przodków.