Najstarsza rzeźba z Chin

Figurka ptaka ma zaledwie 2,1 cm długości, 1,2 cm szerokości i 0,6 grubości, ale jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki w Chinach. Powstała bowiem jakieś 12-15 tysięcy lat temu i jest najstarszą rzeźbą znalezioną na terenie tego państwa.

Archeolodzy odkryli ją w marcu w prefekturze Xuchang, która leży w prowincji Henan w środkowej części kraju.

Prehistoryczny artysta wykonał tę maluteńką rzeźbę z rogu jelenia. Jak podkreślają odkrywcy unikalną cechą dzieła jest to, że ma symetrycznie wyrzeźbione nogi, dzięki czemu może stabilnie stać.

– Technika rzeźbiarska jest bardziej subtelna, niż zachodnich rzeźb tego samego okresu – ocenia Li Zhanyang, który kierował wykopaliskami. Zdaniem archeologa ptak mógł być totemem dawnych myśliwych symbolizującym szczęście i wolność.

Choć ptak jest najstarszy w Chinach, to dość mocno ustępuje wiekiem kościanym rzeźbom z jaskini Vogelherd w Niemczech, które datuje się nawet na 35 tysięcy lat, czy też ślicznej Wenus z Brassempouy sprzed 25 tysięcy lat.

Na podstawie Xinhuanet. Zdjęcie rzeźby. Moim zdaniem ptaszek zdecydowanie nie przebija Wenus z Brassempouy rzeźbiarską subtelnością i jest na poziomie rzeźb z Vogelherd.