Znaki na zabytkach cywilizacji Indusu są pismem

Pismo cywilizacji doliny Indusu to najsłynniejsze nieodczytane pismo świata. Ponad sto prób jego złamania zakończyło się niepowodzeniem. Nic dziwnego, że w końcu zaczęto podejrzewać, że nie jest to pismo, a jedynie pojedyncze znaki o znaczeniu religijnym bądź politycznym.

indusvalleyseals

Pieczęcie cywilizacji Indusu sprzed 4800-4000 lat z nieodczytanymi wciąż znakami. Zbiory British Museum. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: PGHCOM.

Sprawę postanowili rozstrzygnąć informatycy z USA i Indii. Przeprowadzone przez nich statystyczne analizy wskazują, że tajemnicze znaki z doliny Indusu jednak są pismem.

By to stwierdzić naukowcy przeanalizowali kilka systemów pisma. Użyli współczesnych tekstów w języku angielskim, a także materiałów w sumeryjskim, starotamilskim i starożytnym sanskrycie. Naukowcy obliczali entropię warunkową, czyli ogólnie powiedziawszy przypadkowość, w jakiej występują symbole. Podobne obliczenia przeprowadzili też dla systemów nie związanych z mową, w tym DNA i jednego z języków programowania.

Okazało się, że wynik uzyskany dla symboli cywilizacji Indusu wypada w środku wyników innych języków. Jest on natomiast bardzo odległy od wyników systemów znaków nie związanych z mową.

Na podstawie EurekAlert!. Wyniki badań ukazały się w Science.

Aktualizacja
Artykuł w Science spotkał się z bardzo szybką odpowiedzą zwolenników tezy, że znaki na zabytkach z doliny Indusu nie są pismem. Szczegóły w moim komentarzu pod tekstem.