Niecodzienna wystawa w bielskiej galerii

17 wspaniałych prehistorycznych malowideł z 10 najsłynniejszych jaskiń z terenów Hiszpanii i Francji można obejrzeć w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Kopie jaskiniowych malunków sprzed 33-11 tysięcy lat p.n.e. wykonali w ciągu kilku tygodni miejscowi muzealnicy. – To najważniejsze przykłady i style monumentalnej sztuki jaskiniowej – mówią Bożena i Bogusław Chorążowie z działu archeologii Muzeum w Bielsku-Białej, którzy przygotowali wystawę. Ale malowidła to nie wszystkie atrakcje.

Na ekspozycji można też zobaczyć rekonstrukcję szałasu prehistorycznych łowców, którzy tworzyli malowidła. Przed szałasem siedzi myśliwy wyposażony w broń i narzędzia z kości oraz kamienia.

Zwiedzający poznają też ówczesne techniki plastyczne. Dzieci mogą przeprowadzić małe wykopaliska w zasypanej piaskiem piwnicy zamku, a także wykonać własne malowidła.

Wystawę „Galeria sztuki w jaskini” przygotowali archeolodzy z bielskiego muzeum, we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie i bielskiej placówki.

Wystawa potrwa do 26 lipca.

Na podstawie Gazety Wyborczej (dali galerię zdjęć) i naszemiasto.pl/Polska Dziennik Zachodni.

Na wystawie można obejrzeć m.in. mojego ulubionego konia z Lascaux.