Najstarsze ślady ludzi w Szkocji

Archeolodzy-amatorzy odkryli najstarsze pozostałości ludzi w Szkocji. Są to krzemienne groty strzał sprzed około 14 tysięcy lat.

Znalezione niedaleko Elsrickle w południowej Szkocji zabytki, to pierwszy dowód wskazujący, że ludzie żyli na tych ziemiach w górnym paleolicie.

Podobne groty znajdowano już w Danii, Holandii i Niemczech, ale nigdy dotąd nie natrafiono na nie w Szkocji. Teraz nie ma wątpliwości, że paleolityczni myśliwi dotarli także na te ziemie. Dokonali tego bez morskiej podróży, gdyż w tamtym czasie Morze Północne było jeszcze lądem. Nie ma wątpliwości, że wiele podobnych grotów znajduje się teraz na jego dnie.

Odkrywcy tak cennych dla szkockiej historii zabytków to członkowie amatorskiej grupy archeologicznej, która od prawie 30 lat działa przy Muzeum Biggar

Groty członkowie grupy dostrzegli na świeżo zaoranym polu w 2005 r. Uznali je za zabytki neolityczne, co wielką sensacją nie było. Dopiero niedawno dr Alan Saville, kurator z Muzeum Narodowego Szkocji, ustalił wraz ze współpracownikami, że groty są dużo starsze. Świadczy o tym charakterystyczna technika ich wykonania.

W miejscu, w którym znaleziono groty, planowane są dalsze badania.

Najstarsze dotychczas ślady ludzi w Szkocji pochodziły sprzed 10 400 lat.

Na podstawie Scotsman.com.