Przebogaty pochówek peruwiańskiego arystokraty

19 pozłacanych nakryć głowy i wiele innych skarbów krył grobowiec pewnego arystokraty z peruwiańskiej kultury Moche, który archeolodzy odkryli latem ubiegłego roku w północnym Peru u podstawy mocno zniszczonej piramidy z suszonej cegły.

W grobowcu złożono szczątki trochę ponad 30-letniego arystokraty, którego archeolodzy zwą Władcą Ucupe, a także dwóch innych mężczyzn i kobiety w ciąży.

Piramida, w której podstawie krył się niezwykły grobowiec, nazywa się Huaca el Pueblo. Leży ona dość daleko od znanych ośrodków kultury Moche. Znalezione przedmioty są jednak bardzo podobne do odkrytych w odległym o 40 km Sipan. Zaskakujące jest przy tym to, że żaden z grobowców w Sipan nie był aż tak bogato wyposażony.

Wykaz znalezionych kosztowności jest naprawdę imponujący. Władca Ucupe miał na sobie tunikę z cienkimi pozłacanymi płytkami miedzi, a jego twarz przykrywały dwie maski pogrzebowe. Miał też na sobie srebrny naszyjnik z 10-centymetrowymi grzechotkami w kształcie dysku.

Na głowie zmarłego arystokraty spoczywała pozłacana korona. Kolejne sześć koron oraz 10 diademów spoczywało na jego ciele. Obok leżał jeszcze jeden diadem złożony w pół, a pod nim archeolodzy znaleźli sześć maczug z metalu.

Skarby wraz z arystokratą były owinięte matą z trzciny i tkaniny. Na której leżał jeszcze jeden diadem.

Ze względu na ogrom znalezionych skarbów naukowcy zwą też zmarłego King of Bling (król błyskotek). Słowo bling pochodzi z kultury hip-hopowej i oznacza biżuterię, którą chętnie obwieszają się muzycy.

Pod władcą archeolodzy odkryli szczątki mężczyzny. Drugi leżał obok, a pod nim był szkielet kobiety w ciąży. Na kościach nie ma śladów wskazujących na to, że osoby te złożono w ofierze. Badania radiowęglowe wskazują, że grobowiec pochodzi z ok. 340-540 r. n.e.

Grobowiec badał zespół pod kierownictwem Bruno Alvy z Muzeum Królewskich Grobowców w Sipan i Steve’a Bourgeta z Uniwersytetu Teksasu w Austin.

Jak podkreślają naukowcy, to pierwszy przypadek znalezienia pochówku takiego jak w Sipan, ale leżącego poza tym ośrodkiem. Znalezisko może więc spowodować zmianę naszych wyobrażeń o organizacji państwa Moche.

Na podstawie National Geographic. Galeria zdjęć.

Tags: , ,