Najstarsze kamienne ostrza

Wykonane z kamienia ostrza sprzed ponad pół miliona lat odkryli paleoantropolodzy w basenie jeziora Baringo w Kenii.

Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że ludzie opanowali trudną umiejętność robienia ostrzy z kamienia dopiero około 40 tys. lat temu. Jednak kolejne odkrycia w różnych częściach świata sukcesywnie przesuwały tę granicę. W ostatnich latach rekord należał do znalezionych na Bliskim Wschodzie ostrzy sprzed 380 tys. lat.

Teraz okazuje się, że trochę ponad pół miliona lat temu ostrza z kamieni robili mieszkańcy Kenii. Cara Roure Johnson i Sally McBrearty z Uniwersytetu Connecticut odkryły niedawno ostrza na pięciu stanowiskach w rejonie zwanym formacją Kapthurin. Dwa z tych stanowisk datowane są na 509-543 tys. lat temu. Badaczki znalazły też cztery rdzenie, z których robiono ostrza.

Jak podkreślają naukowcy odkrycie tak wczesnych ostrzy wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Kenii byli zdolni do bardziej złożonych zachowań niż dotąd sądzono. Kim byli? Tego nie wiemy. W rejonie tym znaleziono jednak dwie żuchwy, które naukowcy przypisują Homo heidelbergensis bądź Homo rhodensis, a więc gatunkom poprzedzającym pojawienie się Homo sapiens.

Na podstawie Science.