Chciał sprzedać zabytek na aukcji w internecie

Policja zatrzymała mężczyznę, który próbował sprzedać na internetowej aukcji głowę prawdopodobnie zabytkowej figurki z Syrii.

Sprzedawca, obywatel Polski i Syrii, twierdzi, że kupił ją podczas wakacji od osób prowadzących w Syrii nielegalne wykopaliska.

Próbę sprzedaży rzeźby zauważyli pracownicy Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. W ofercie 19-latek zapewniał, że jest to oryginalny eksponat sprzed dwóch tysięcy lat.

W piątek policjanci weszli do mieszkania na warszawskiej Woli, gdzie znaleźli oferowaną na aukcji głowę figurki oraz drugą figurkę przedstawiającą wojownika chińskiego. Biegły oceni, czy przedmioty rzeczywiście są zabytkami.

Na podstawie depeszy PAP opublikowanej przez gazeta.pl. Jest zdjęcie obu fugurek.

W związku z tą informacją i zbliżającym się powoli sezonem wakacyjnym chciałem się trochę powymądrzać i przestrzec przed kupowaniem takich „pamiątek”. Chłopak bowiem wbrew pozorom miał szczęście. W zasadzie wszystkie kraje na świecie uznają wywożenie zabytków za przestępstwo, więc wakacje mogą łatwo zamienić się w całkiem niezły koszmarek – procesy i odbywanie kary w orientalnych państwach potrafią być bardzo niemiłe. Poza tym miejsce zabytków jest w muzeach :).