Kolejny morski potwór ze Spitsbergenu

Nie ma dla paleontologa nic wspanialszego niż natrafić na bogaty skarbiec skamieniałości sprzed 150 milionów lat. A gdy jeszcze co chwilę znajduje się w nim szczątki superdrapieżnika, to jest to naukowy raj na ziemi.

Taki paleontologiczny raj znaleźli Norwegowie latem 2006 r. na wyspie Spitsbergen. I teraz co kilka miesięcy dostarczają mediom nowe informacje o gigantycznych morskich potworach ze straszliwymi szczękami.

Tym razem norwescy badacze nie tylko wykopali ogromną szczękę pliozaura (drapieżny morski gad), ale także oszacowali siłę z jaką potrafił gryźć jej właściciel.

– Jeżeli zwierzę ma prawie trzymetrową czaszkę, to można się spodziewać, że siła ugryzienia będzie potężna. Ale to się po prostu nie mieści na skali – powiedział prof. Joern Hurum z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oslo.

Nacisk uzbrojonych w wielkie zębiska szczęk to ok. 15 ton na cal kwadratowy. Jak podkreślają badacze, to prawie cztery razy więcej niż największy lądowy drapieżnik tyranozaur. I co najmniej dziesięć razy więcej niż jakiekolwiek żyjące dziś na Ziemi zwierzę.

Siłę szczęk badacze obliczyli, porównując budowę czaszki pliozaura z żyjącymi dziś na Florydzie aligatorami mającymi podobną budowę głowy. Aligatory, krokodyle i rekiny to obecni rekordziści, jeśli chodzi o uścisk szczęk.

Właściciel szczęki, którego szczątki Norwegowie znaleźli w swoim paleontologicznym raju w ubiegłym roku, miał ok. 15 metrów długości i ważył ok. 45 ton. Jak mówią odkrywcy jest on trochę potężniejszy od znalezionego w 2006 r. pliozaura, którego nazwali Morski Potwór. Nowe odkrycie ochrzcili równie chwytliwie: Drapieżnik X. I jak barwnie opisują mógł on swoimi szczękami bez problemu zmiażdżyć samochód osobowy.

Na podstawie BBC i Rzeczpospolitej, z której pochodzą cytaty. Do BBC warto wstąpić, by zobaczyć wizualizację Drapieżnika X podczas posiłku. Równie rewelacyjne były opublikowane ponad dwa lata temu wizualizacje Morskiego Potwora.

Ogłoszenia blogowe
W konkursie na blog roku 2008 zorganizowanym przez agregator blogów Blogbox Archeowieści zajęły szóste miejsce. Serdecznie dziękuję za wszystkie głosy.