Sandał starszy od egipskich piramid

Niemieccy archeolodzy odnaleźli w mule Jeziora Bodeńskiego przy granicy ze Szwajcarią doskonale zachowany sandał sprzed 4900 lat.

Prehistoryczne obuwie ma rozmiar 36 i zostało zrobione z drewna. Jak twierdzą naukowcy jest ono nie mniej cenne, niż ubrania znalezione przy słynnym Ötzi, który 5300 lat temu zginął w Alpach.

Na podstawie IOL.

Drobne wieści

W ostatnich dwóch dniach pojawiło się w polskich mediach trochę dość ciekawych informacji archeologicznych, które postanowiłem przedstawić wam w telegraficznym skrócie.

Archeolodzy znaleźli starożytną biżuterię w grobowcu w egipskim Luksorze. Pięć złotych kolczyków i dwa pierścienie należały najpewniej do urzędnika państwowego, który sprawował swoją funkcję w trakcie panowania królowej Hatszepsut. Więcej w gazeta.pl.

Pozostałości winnicy sprzed 1900 lat odkryli francuscy archeolodzy w miejscowości Gevrey-Chambertin w Burgundii. Badania świadczą jednoznacznie, że krzewy winorośli uprawiano tam już w I wieku naszej ery. Więcej w Rzeczpospolitej.

Dwa szamba z XIV-XV wieku, o głębokości dochodzącej do czterech metrów odkryto w Krośnie. Archeolodzy znaleźli w nich m.in. kawałki skóry, części butów i osiem szewskich kopyt z zachowanymi znakami szewskimi, a także 60 bardzo dobrze zachowanych naczyń, które prawdopodobnie służyły jako nocniki. Więcej w Gazecie Wyborczej Rzeszów.

Ostatnia wieść nie jest co prawda archeologiczna, ale myślę, że warto ją przytoczyć, bo ma pewne znaczenie dla badań nad ewolucją człowieka.

Po 10 latach obserwacji pewnego szympansa z Furuvik w Szwecji naukowcy są przekonani, że potrafi on planować przyszłość. Robi więc rzecz – wydawałoby się – w świecie zwierząt niebywałą. A na czym polega to snucie planów? Otóż szympans przygotowuje sobie składy kamieni, którymi potem rzuca w gości ZOO. Więcej w Gazecie Wyborczej.